Home > Daržininkystė > Kaip efektyviai pradėti tvarkytis savo namų sode?

Kaip efektyviai pradėti tvarkytis savo namų sode?

Prižiūrėti, puoselėti ir išlaikyti tvarkingą sodą namuose tikrai nėra paprasta. Tai kainuoja laiko, jėgų ir pinigų. Nepaisant visų sąnaudų ir išlaidų, dešimtys, jeigu ne šimtai tūkstančių Lietuvoje gyvenančių vyrų ir moterų negaili nei savęs, nei savo piniginių tam, kad turėtų gražų ir išpuoselėtą sodą. Būtų dar geriau, jeigu viskas nebūtų taip sudėtinga, tiesa? Tam mes paruošėme šį straipsnį, kuriame apžvelgsime žingsnius, kuriuos reikia dėti bei sprendimus, kuriuos reikia padaryti tam, kad būtų lengva efektyviai tvarkytis savo namų sode!

Ištirkite dirvą

Didelė klaida, kurią daro net ir patyrę sodininkai – jie nežino nieko apie savo dirvos specifiką. Visų pirma reikėtų ištirti dirvą, kurioje sėsite ir sodinsite augalėlius. Turite žinoti, koks yra dirvos pH. Jis gali būti tiek neutralus, tiek šarminis, tiek rūgštinis. Dauguma augalų labiausiai prigyja prie neutralaus pH (~7), tačiau bulvės yra vienas iš tų augalų, kuriam labiau tinka rūgštinga dirva, o kopūstams bei ropėms reikalingas šarmas.

Geras mikroelementų bei maistinių medžiagų balansas irgi yra svarbus. To nežinosite, jeigu nepadarysite dirvos tyrimo.

Būkite kantrūs ir nuoseklūs

Sodininkystė ir daržininkystė ne veltui daugiau puoselėjama vyresnio amžiaus žmonių. Tai yra užsiėmimas, kuriame reikia be galo daug kantrybės ir kruopštumo, o jaunesni žmonės neretai net nesiruošia truputį pakentėti dėl rezultato. Jeigu jūs esate išimtis – apsišarvokite kantrybe ir nuolat rodykite dėmesį bei rūpestį savo pasėliams ir derliui. Laikui bėgant viskas atsiperka ir kuo daugiau pastangų įdedate, tuo labiau tikėtina, kad bus geresni rezultatai.

Modernizuokite laistymą

Laistymas, tiek vejos, tiek pasėlių yra be galo reikalingas procesas. Nepalaistyti ir vandens negaunantys augalai merdi ir neprigyja. Tačiau labai apsimoka laistymo sistemą modernizuoti, galbūt net dalį jos automatizuoti. Visur, ypač, kur reikia rūpintis didesniais plotais, veikia automatiniai laistytuvai bei yra modernios laistymo sistemos. Modernios laistymo sistemos kainos yra kiek didesnės už paprasto sprendimo, bet investicija labai greitai atsiperka. Vien universalus laistymo pistoletas su keliomis skirtingomis jungtimis ir antgaliais yra didžiulė nauda, o ką jau kalbėti apie išmanią sistemą. Laistyti – malonu, bet ne visada yra laiko ar jėgų apeiti visus plotus.

Nebijokite klausti patarimų

Nors forumuose patarimų galite gauti įvairių – tiek naudingų, tiek labai klaidinančių, geriausia yra klausti sodo ir daržo prekių parduotuvėse dirbančių asmenų bei kaimynų, kurių rezultatai jums patinka. Jeigu matote, kad kokio nors pažįstamo žmogaus arba šalia gyvenančio namo savininkų sodelis tiesiog žydi ir jį pamačius jums varva seilė, pakalbinkite juos ir sužinokite, kokius triukus ar paslaptis jie naudoja. Atsargiai atsirinkite tuos žmones, kurių patarimų prašote ir iš kurių gautą informaciją panaudosite savo sode, nes galite būti ir suklaidinti.

Nepradėkite nuo sudėtingų kultūrų

Jeigu planuojate pradėti, reikėtų iš pradžių atsirinkti tuos augalus, kurie lengvai prigyja, greitai auga ir nereikalauja milžiniškos priežiūros. Našlaitės ir saulėgrąžos pirmiausiai šauna į galvą, bet pasitarę su specialistais galite gauti ir kitų gėlių sėklų, kurios puikiai tiks pradedantiesiems sodininkams. Orchidėja – galbūt ir graži, tačiau jos auginimas yra itin sudėtingas.

Lengva auginti ir daržoves bei kai kuriuos maistinius augalus. Pomidorai, bazilikai, mėtos, ridikai, bulvės ar net špinatai labai tinka visuose sodeliuose. Šie lengvai auginami produktai tikrai leis įgyti daug patirties.

Pasiruoškite kovai su kenkėjais ir galimam nusivylimui

Įvairūs kenkėjai bei net kurmiai yra pasiruošę gerokai sustabdyti jūsų progresą. Sodą ir daržą turintiems žmonėms tikrai būna situacijų, kada sugrįžus prie lysvių arba sodo gali nustėrti iš išgąsčio. Kenkėjai gali būti visiškai išrausę arba žiauriai nukankinę jūsų augalus. Tai irgi gali atsitikti ir nereikėtų visko mesti. Pasistenkite išlikti kuo labiau ramūs ir ištirkite kenkėjų darbą. Pagal paliktus pėdsakus galėsite rasti, kas gi nukankino jūsų augalus ir pasirūpinti tuo, kad jie čia nebegrįžtu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *