Švarus oras yra vienas iš svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos mūsų gyvenimui. Kasmet nuo oro taršos miršta 6,5 milijono. Nors daugelis esame pripratę prie miesto triukšmo ir visur esančių pramonės įmonių, vis labiau norime pabėgti į mažiau pramoninius šalies rajonus, kur galime „kvėpuoti grynu oru“. Apie oro taršos poveikį aplinkai ir sau galvojame tik tada, kai ji aiškiai veikia mūsų sveikatą ir savijautą.
Kalbėdami apie oro taršos šaltinius daugiausiai galvojame apie krosnyse deginamas šiukšles, anglis, didžiules gamyklas ir spūstis mūsų miestų gatvėse. Deja, yra daug daugiau veiksnių, ir keli iš jų, kurį naudojame kasdien, yra plovikliai ir cheminiai produktai, kuriuos naudojame, taip pat plastiko ir kitų šiukšlių išmetimas žaliosiose zonose.
Kas yra oro tarša?
Atmosferos tarša gali atsirasti vienoje teritorijoje, tačiau dėl besikeičiančių oro sąlygų oro masės gali judėti dideliais atstumais, kartais kirsdamos ištisus žemynus.
Niekas nėra apsaugotas nuo taršos, kuri kyla iš kelių pagrindinių antropogeninių šaltinių. Iš šių šaltinių į atmosferą išskiriamos įvairios medžiagos, įskaitant anglies monoksidą, anglies dioksidą, azoto dioksidą, azoto oksidą, pažemio ozoną, kietąsias daleles, sieros dioksidą, angliavandenilius ir šviną, kurie visi kenkia žmonių sveikatai.
Oro taršos mažinimo būdai
Laimei, automobiliai tampa vis ekologiškesni. Išmetamosios dujos reguliuojamos įstatymu, todėl jos efektyviai ribojamos, vis daugiau žmonių pereina prie hibridinių ar elektromobilių. Deja, to negalime pasakyti apie plačiai prieinamas chemines medžiagas, naudojamas mūsų namuose. Šios priemonės tapo labai pigios, o besaikis jų naudojimas yra plačiai paplitęs. Taip pat nėra jokių taisyklių, reglamentuojančių pavojingų cheminių medžiagų kiekį, kurio gali būti cheminiuose produktuose. Apie pavojų įspėja tik lakoniška informacija ant pakuotės, kurią skaito ir supranta nedaugelis. Jei kiekvienas pradėsime oro taršos mažinimą nuo savęs ir aplinkos tvarkymas ir šiukšlių rūšiavimas virs ne prievole, o įpročiu, mūsų vaikai ir vaikaičiai džiaugsis tikrai grynesniu oru.
Kada reikalingas oro taršos matuoklis?
Vartotojų klasės oro kokybės jutikliai yra palyginti nebrangūs. Kai kurie iš jų telpa į delną, o daugelis pateikia duomenis realiuoju laiku. Oro taršos matuokliai, tokie kaip dūmų ar anglies monoksido detektorius, tiesiog įspėja, kai iškyla problema. Palyginti su sudėtinga laboratorine įranga ir federalinėmis oro stebėjimo stotimis, informacija iš vartotojų jutiklių gali būti labiau prieinama plačiajai visuomenei.