Home > Sodininkystė > LED lempos augalams – žiemos sodininkystei

LED lempos augalams – žiemos sodininkystei

LED lempos augalams - žiemos sodininkystei

Sodininkai net ir žiemą nesiilsi. Žiema – tinkamas laikas apžiūrėti turimą inventorių, sėklas, suplanuoti ateinančių metų sodinimą. Vasario mėnesį pradedama sėti gėlių ir daržovių sėklas. Augalų, kurie pavasarį bus perkelti į šiltnamį arba lauko lysves. Tačiau auginti daržoves bei prieskonines žoleles galima ir žiemos metu kambaryje arba auginimui paruoštoje patalpoje. Lietuviškos žiemos nepasižymi dideliu kiekiu saulės, bet į pagalbą sodininkams ateina LED auginimo lempos.

Pilnas šviesos spektras

Pilnas šviesos spektras – tai visos matomos ir nematomos saulės šviesos bangos. Augalai naudoja tik dalį matomos šviesos fotosintezei. Ta dalis vadinama PAR. Taigi, augimui reikalingas pilnas šviesos spektras yra sutelktas PAR diapazone. Mūsų akys jautriausios vidurinei šio diapazono šviesai, tuo tarpu augalai jautresni šio diapazono pakraščiams. Augaluose yra chlorofilo ir kitų pigmentų, kurie sugeria tam tikras šviesos bangas. Sugerdami energiją iš šviesos bangų, gauna energijos, skirtos augimui.

Pirkdami lempas, skirtas augalų augimui, įsitikinkite, kad jos skleidžia pilno spektro, arba PAR šviesą.

Ar jums reikia pilno spektro šviesos lempų?

Jeigu namuose sėjate sėklas tik daigams auginti prieš perkeliant juos į nuolatinę augimo vietą lauke, tada jums nereikia pilno spektro šviesos ir užteks natūralios dienos šviesos. Tačiau jei planuojate auginti daržoves patalpoje visus metus, jums reikės lempų, kurios skleistų visą reikalingą šviesos diapazoną (PAR).

LED augimo lempas galite rinktis čia: https://laistymoiranga.lt/hidroponika/lempos-augalams.

Kodėl verta rinktis LED augimo lempas?

LED augimo lempos yra geriausias pasirinkimas, nes išskiria nedaug šilumos, naudoja mažai elektros, veikia ilgiau, nedūžta, jas lengva paruošti naudojimui ir, prireikus, perkelti.

Kitos populiarios lempos, naudojamos augalų apšvietimui: kaitrinės, fluorescencinės, natrio, ir metalo halogeninės lempos. Lyginant su šviesos diodų (LED) lempomis, visos aukščiau minėtos sunaudoja daugiau energijos, skleidžia daug šilumos, trumpas veikimo laikas, ir neskleidžia visos reikalingo spektro šviesos. Kaitrinių lempų sudėtyje dar yra ir gyvsidabrio, kuris pavojingas sveikatai ir aplinkai.

Kaip pasiruošti augalų auginimui po LED lempomis

Kai nuspręsite, kiek vietos skirsite auginimui patalpoje, bei kokias daržoves norite auginti, turėsite nuspręsti, ar augalus laikysite ant lentynų, ar ant grindų. Auginant ant lentynos ar palangės, augimo lempas paprasčiau pakabinti, tačiau jums gali pritrūkti vietos, jei planuojate auginti aukštesnes daržoves, pvz., pomidorus. Jei vazonus laikysite ant žemės, lempas pakabinkite ant lubose įtaisytų laikiklių.

Laistymas, daržovių, auginamų patalpoje, sudėtingesnis, negu augalų, auginamų lauke. Vazonus statykite ant padėklų, kad vanduo nelašėtų ant grindų. 

Kiek laiko laikyti įjungtas augimo lempas?

Augimo lempos turi stimuliuoti natūralų augalų augimo procesą, todėl nelaikykite lempų įjungtų visą parą. Augalams reikia bent 14 val. dienos šviesos, ir bent 6 val. tamsos poilsiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *