Jei įdedate daug darbo savo sodo išvaizdai, tikriausiai norite, kad jis visais atžvilgiais būtų tobulas. Kenkėjai sode gali neigiamai paveikti augaliją, kurią ką tik pasodinome, todėl turėtumėte tinkamai pasiruošti kovai su jais. Aptarkime, ką reikia žinoti apie kenkėjus ir, svarbiausia, kaip veiksmingai su jais kovoti. Daugiau informacijos rasite patarimai sodininkams anglų kalba.
Kaip sodo kenkėjai vabalai patenka į jūsų sodą?
Kenkėjai sode gali likti nuo rudens. Jie puikiai toleruoja žiemos šalčius, slepiasi
savo pastogėse.
Piktžolės gali persikelti iš gretimų sklypų ar šalia augančių laukinių augalų.
Daigus, užkrėstus kenkėjais, galima įsigyti ne tik parduotuvėse, bet ir specializuotuose medelynuose.
Kyla rizika nusipirkti žemę, kurioje žiemoti prisiglaudė kenkėjai.
Pavasarį išlipę į žemės paviršių, suaugę individai maitinasi žalia augalų mase. Atidžiai pažvelgus į augalus, ant jų lapijos matosi mažos skylutės. Aptikti kenkėjus plika akimi nėra taip paprasta. Tačiau pagal augalų būklę lengva nustatyti, kad jiems reikia pagalbos.
Natūralūs sodo kenkėjų kurklių ir vabalų priešai
Natūralioje aplinkoje kurkliai turi daug priešų. Vabalus su malonumu lesa paukščiai: starkiai, geniai, šarkos ir kt. Taip pat yra nemažai plėšriųjų vabzdžių, pavojingų kurkliams. Tai dirviniai vabalai, vorai. Skruzdėlės taip pat gali padėti kovoti su kenkėjais. Nepaisant to, kad jos nesugeba susidoroti su suaugusiais vabalais, turinčiais kietą chitininį apvalkalą, skruzdėlės su malonumu valgo labiau neapsaugotas lervas.
Prevencinės priemonės nuo kenkėjų
Daug lengviau užkirsti kelią kenkėjų atsiradimui, nei vėliau eikvoti energiją jų pašalinimui. Ką galima padaryti sode ar darže:
Pavasarį nuo lysvių pašalinama sena lapija, atnaujinamas mulčas, sandarinami medžių kamienų įtrūkimai. Darbus geriau atlikti tuo metu, kai oro temperatūra neviršija +10 laipsnių. Tokiu atveju sutrikusių kenkėjų mirties tikimybė yra didelė.
Prevenciškai augalai apdorojami biologinėmis priemonėmis arba kompozicijomis iš liaudies receptų.
Sezono metu atliekamas sanitarinis augalų genėjimas.
Rudenį nuo medžių pašalinama nuo kamieno atitrūkusi žievė. Surenkami nukritę lapai ir kitos augalų liekanos, kur gali pasislėpti vabalai.
Taikomos prevencinės priemonės, taip pat laiku pastebėtas kenkėjas ir kovos su juo priemonių taikymas padeda augalams išlikti sode ir darže, o mums džiaugtis derliumi.